Pszczoły w mieście

„Miasta są przyjaznym środowiskiem dla pszczół; jest w nich cieplej niż na wsi, mają także bogatą roślinność, jest dużo parków i drzew; miejskich pszczół nie trzeba się bać, bo pszczelarze dbają o to, by hodować łagodne odmiany” – mówi pszczelarz, opiekun pasieki na dachu w Lublinie (cały artykuł: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C410980%2Cpszczoly-lubia-miasto—miasto-lubi-pszczoly.html)

„„Można mówić o modzie na stawienie rodzin pszczelich na dachach dużych budynków w miastach. Różne instytucje zakładają pasieki na dachach swoich siedzib, aby w ten sposób popularyzować wiedzę o pożyteczności pszczół oraz informować o potrzebie ochrony tych ginących owadów” prof. Czekońska w rozmowie z PAP.

„W polskich miastach przybywa pszczół. Ule stają najczęściej na dachach budynków użyteczności publicznej i dają mieszczuchom namiastkę wiejskiego życia oraz miód. To nie tylko nowa ekologiczna moda, ale także uzasadnione działanie na rzecz ochrony przyrody. Idea miejskiego pszczelarstwa poszerza kręgi. Podobne pasieki jak w Polsce, znajdziemy na dachach Paryża i Nowego Jorku. Pszczoły świetnie radzą sobie w nietypowych dla nich warunkach i na szczęście nie dają się we znaki mieszkańcom miast.” (źródło: http://zywnosc.com.pl/pszczoly-w-miescie/)

„Ciekawym sposobem włączenia pszczół i ich mieszkań w przestrzeń miejską mogą pochwalić się pszczelarze niemieccy. W ich przypadku hodowla pszczół i prace w pasiece nie służą jedynie produkcji miodu. Warto te dobre przykłady poznać i spróbować przerzucić na nasz polski, często bardzo oporny grunt. W wielu niemieckich miastach pszczoły są stawiane na placach zabaw dla dzieci. Dzięki temu już od najmłodszych lat maluchy uczą się życia obok pszczół i nie traktują ich jedynie jak żądlących intruzów. Oczywiście, nie są to duże i rozbudowane pasieki – zwykle na takim placu zabaw, nieco na uboczu, stoi jeden czy dwa ule. Co jakiś czas do pszczół przychodzi pszczelarz, a dzieci mają okazję przyjrzeć się z bliska pracom ulowym i wirowaniu miodu, który następnie od razu mogą spróbować.” (źródło: https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/340/pszczelarstwo_miejskie__edukacja_ekologiczna_a_zrownowazony_rozwoj.html).